Palozzi proves star turn

CARDIFF’S Tulia Palozzi scored twice in an 8-1 win over the Philippines as Australia finished their successful AFC Women’s under-16 Championship qualifying campaign in great style.

With qualification into next year’s finals secured, Australia dominated the host nation on Sunday.

Palozzi and Lochinvar’s Kally Lewis were part of the campaign which included a 5-0 win over Myanmar and 5-1 victory against Thailand.

 ■ Charlestown’s Blake Windred will get his first taste of national representation after being selected to play golf at the Youth Olympics on Friday.

The 14-year-old was chosen by Jack Newton Junior Golf to represent Australia at Twin Creeks Golf Club in western Sydney from January 17 against 29 other nations.

Windred has represented NSW on various occasions and plays off scratch, but the Youth Olympics will be his biggest honour to date.

‘‘I’ve never done it before, so I can’t wait to get out there and play for Australia, it should be sick,’’ Windred said.

Golf is set to make its Olympic debut at Rio de Janeiro in 2016 and this will be the first time the sport has been played at the Youth Olympics.

   ■ Catherine Hill Bay have dominated selection in the junior divisions of the Hunter Interbranch surf lifesaving team for the NSW Interbranch titles at Black Head on December 8-9.

Twelve juniors from the club made the 42-member squad, which includes six open competitors.

Jasmin-Rae Wardrop, Zoe Holden, Lachlan Stanford, Bradley Falzon, Chelsey Kolokolow, Jye Lehmann, Connor Jelacic, Lily Costello, Jessica McPeak, Danielle Hancock, Karly Falzon and Cailin Williams made the squad in under-12 to under-19 teams from Catherine Hill Bay.

From Cooks Hill, Ethan Coates, Hamish Lorang, Amy Charlton, Isabella Gray and Liam Hall-Muir were selected.

The rest of the squad was: Jack McGregor, Joel Nicholson, Hayden Copping, Keegan Walker, Amelia Johnson, Brooke Walker, Hannah Trypas and Maddison Murray (Swansea-Belmont), Connor Henderson, Zac Moore, Justin McMorlandand Hannah Rath (Caves Beach), David Parkinson (Dixon Park), Isak Costello, Jacob Cerniauskas and Isaac Morgan (Redhead), Amelia Ross (Merewether), Seraina Danuser (Stockton) and Maya Stewart (Fingal). 

 ■ Swansea-Belmont’s Ben Rees and Zach Morris were among the winners at round three of the Hunter Central Series at Umina Beach on  Saturday.

Rees won the under-10 boys and Morris the under-11 boys.

 ■  Daniel Arms and Cameron Roxby will push their claims for NSW under-19 selection when they represent Country against City today and tomorrow at Waverley Oval.

The Newcastle pair were named  to play in two 50-overs-a-side matches after the under-19s State Challenge which was held at Raby Oval in Sydney last week.

A 13-man NSW side will picked after the matches to play in the Australian under-19 Championships in Adelaide from January 7-17.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop