Honour roll of Hunter Olympians

Shelley Andrews, Newcastle Hockey Atlanta 1996

George Arthur, Wallsend Football Melbourne 1956

Ben Austin, Lake Macquarie Sailing Beijing 2008

Kevin Bacon, Dungog Equestrian Tokyo 1964

Mexico 1968

Montreal 1976

Ronald Baensch, Adamstown Cycling Rome 1960

Angie Bainbridge, Merewether Swimming Beijing 2008

Beverly Bainbridge, Belmont Swimming Melbourne 1956

Belinda Barnes, Morisset Softball Beijing 2008

Suzy Batkovic, Lambton Basketball Athens 2004 Beijing 2008

London 2012

Lynette Bell, Merewether Swimming Tokyo 1964

Mexico 1968

Nicola Bishop, Upper Hunter Equestrian Atlanta 1996

Gary Boyd, Lake Macquarie Sailing Athens 2004

Mary Breen, Newcastle Shot put Melbourne 1956

Donald Brook, Newcastle Shooting Munich 1972 Montreal 1976 Seoul 1988

Daniel Burke, Shoal Bay Rowing Sydney 2000

Richie Campbell, Merewether Water polo Beijing 2008 London 2012

Ian Chapman, Redhead Cycling Rome 1960

Terry Charlton, Newcastle Basketball Rome 1960

Jane Cortis, Merewether Swimming Tokyo 1964

Peter Coughlan, Lake Macquarie Swimming Montreal 1976

Lorraine Crapp, Pacific Palms Swimming Melbourne 1956 Rome 1960

Paul Dearing, Lake Macquarie Hockey Tokyo 1964 Mexico 1968 Munich 1972

Erica Dick, Merewether Athletics Melbourne 1956

John Fahey, Taree Equestrian 1964 Tokyo 1968 Mexico

Suzanne Fairhurst, Muswellbrook Softball Sydney 2000

James Findlay, Lake Macquarie Swimming Munich 1972

Alison Forman, Newcastle Football Sydney 2000

Thomas Fraser-Holmes, Merewether Swimming London 2012

Linda Garden, Stockton Athletics Los Angeles 1984

John Gardiner, Newcastle Basketball Tokyo 1964 Mexico 1968

Olivia Gollan, Maitland Cycling Athens 2004

Kevan Gosper, Merewether Athletics Melbourne 1956

Matthew Gray, Boat Harbour Archery Atlanta 1996 Sydney 2000 Beijing 2008

Sonya Gray, Lambton Swimming Montreal 1976

Gary Haberl, Lake Macquarie Table tennis Seoul 1988

Harry Hay, Maitland Swimming Antwerp 1920

Gerald Hay, Adamstown Heights Weightlifting Tokyo 1964

Greg Hayman, Stockton Weighlifting Seoul 1988

John Hayres, Newcastle Swimming Melbourne 1956

Kevin Hallett, Singleton Swimming London 1948

Benn Harradine, Eleebana Discus Beijing 2008 London 2012

June Heath, Maryville Athletics Melbourne 1956

Mathew Helm, Adamstown Diving Sydney 2000

Charles Henderson, Mayfield Weightlifting Melbourne 1956

Paul Henderson, Newcastle Athletics Atlanta 1996

Janet Hogan, Port Stephens Swimming Rome 1960

Sunni Hughes, Newcastle Soccer Sydney 2000

Pam Hutchings, Newcastle Swimming Melbourne 1956

Graham Jennings, Lake Macquarie Football Seoul 1988

Iain Jensen, Lake Macquarie Sailing London 2012

Tonny Jensen, New Lambton Basketball Atlanta 1996

Martin Kelly, Maitland Judo Athens 2004

Robyn Leggatt, Lake Macquarie Hockey Los Angeles 1984

Jack Lennard, Cessnock Football Melbourne 1956

Philip McElwaine, Adamstown Boxing Montreal 1976 Rachel McQuillan, Merewether Tennis Barcelona 1992 Atlanta 1996

Jessica Malone, Lambton Judo Athens 2004

Laurie Morgan, Singleton Equestrian Rome 1960

Bruce Morrow, Wallsend Football Melbourne 1956

Rebel Morrow, Cessnock Equestrian Athens 2004

Stuart Musialik, Merewether Football Beijing 2008

Lisa Naughton, Belmont Hockey Barcelona 1992

Nadine Neumann, Maitland Swimming Atlanta 1996

Chris Nicholson, Belmont Sailing Sydney 2000 Athens 2004

Justin Norris, Stockton Swimming Sydney 2000 Athens 2004

Jade North, Merewether Football Beijing 2008

Kristy Oatley, Muswellbrook Equestrian Sydney 2000

Beijing 2008

Lyndal Oatley, Muswellbrook Equestrian London 2012

Simon Orchard, Maitland Hockey London 2012

Nathan Outteridge, Lake Macquarie Sailing Beijing 2008 London 2012

Thomas Owens, Lake Macquarie Sailing Tokyo 1964

John Pettigrew, Cessnock Football Melbourne 1956

John Powell, Newcastle Weightlifting Melbourne 1956

Dave Power, Newcastle Athletics Melbourne 1956

Joanne Peters, Newcastle Football Athens 2004

Donna Procter, Lambton Swimming Seoul 1988

Daniel Repacholi, Cessnock Shooting Athens 2004 Beijing 2008 London 2012

Ryan Rowland-Smith, Newcastle Baseball Athens 2004

Heath Ryan, Lochinvar Equestrian Beijing 2008

Matthew Ryan, Lochinvar Equestrian Barcelona 1992 Atlanta 1996 Sydney 2000

Cheryl Salisbury, Georgetown Football Sydney 2000 Athens 2004

Barbara Sargeant, New Lambton Swimming Melbourne 1956

Peter Scott, Redhead Kayaking Atlanta 1996 Sydney 2000

Jennifer Screen, Merewether Basketball Beijing 2008 London 2012

Brendan Sexton, Maitland Triathlon London 2012

Arthur Shannos, Mayfield Weightlifting Rome 1960

Tokyo 1964

Bridgette Starr, Newcastle Football Sydney 2000

Scott Steward, Maitland Cycling Seoul 1988

Shane Suska, Caves Beach Kayaking Sydney 2000

Susan Tegg, Merewether Kayaking Athens 2004

Robert Thornton, Maitland Sailing Munich 1972

Julie Towers, Maryland Hockey Sydney 2000 Athens 2004

Tom Turner, Cessnock Shooting Athens 2004

Natalie Ward, Kotara Softball Atlanta 1996 Sydney 2000 Athens 2004 Beijing 2008

Roger White, Kahibah Luge Lillehammer 1994

Dixie Willis, Upper Hunter Athletics Rome 1960

Tokyo 1964

Erica Willis, Newcastle Long jump Melbourne 1956

Colyn Whitehead, New Lambton Basketball Rome 1960

Brian Wilkinson, Muswellbrook Swimming Melbourne 1956

Oenone Wood, Newcastle Cycling Athens 2004 Beijing 2008

Bruce Wylie, Lake Macquarie Sailing Los Angeles 1984

Clayton Zane, Merewether Football Sydney 2000

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop